Úgy tűnik, az édességekhez szükséges világpiaci alapanyag árak emelkedett szinten, de stabilizálódnak. A sérülékenység ugyanakkor továbbra is magas. Váratlan politikai, katonai, időjárási események, kártevők vagy betegségek felbukkanása boríthatja a konszolidációt.
A cukor európai ára 100 százalékkal emelkedett. Reményre ad okot, hogy Ukrajna jó alternatív forrás lehet, ha a cukor termesztési, betakarítási és szállítási lehetőségek működnek 2023-ban. A cukor az európai piacok büntető vámjai miatt a világpiacon olcsóbb. A kakaó ára 10 százalékkal nőtt, ugyanakkor a jövőbeli kontraktusok ára visszament a korábbi szintre. A tejpor 2021 év eleji árról 2022 közepére 100 százalékkal nőtt, de azóta visszakorrigált plusz 40 százalékra, a jelenlegi árszint csökkenően stabil. A búza ára 50 százalékkal lett magasabb, viszont a jelenlegi árszint stabil. A vanília ára stabilan alakul, de a negatív környezeti hatásokból adódó kevesebb virágzás és a növekvő kereslet miatt itt egy lépcsőzetes, évi 3-5 százalékos drágulás várható. Vaníliát szinte csak Madagaszkáron termesztenek, egy váratlan időjárási jelenség ennek az alapanyagnak az esetében is jelentős ármozgást idézhet elő.
Nemcsak az édességek, de számos mindennapi élelmiszer esetében is jelentően növeli az árakat a Népegészségügyi Termékadó (NETA), amelynek ügyében folyamatosan kérjük a döntéshozókat az adótöbbszörözés megszüntetésére, mert a felhasznált alapanyagokat a termelési lánc minden pontján adóztatják. Az importhányad következtében hatással van a fogyasztó árra a forint árfolyama. Az árstopok miatti kereskedői veszteség porlasztás a nem árstopos termékek árát felhajtja, ennek az édességek különösen kiettek. Az emelkedő munkabérek miatti költségnövekedés is érvényesül az árakban. Az energiaárak emelkedés minden édességgyártó vállalkozást komolyan sújt, de vannak fokozatok. A legjobban kitettek a sütéssel dolgozó vállalkozások, tipikusan a kekszet, ostyát, csipszet előállítók, itt ugyanis a technológia a gázra alapul, amit gyakorlatilag lehetetlen más energiaforrásra cserélni. Számos vállalatnál korszerűsítették például a fűtési rendszereket, vagy telepítettek napelem parkot (jellemzően sziget rendszerekben) amelyek a hatékonyságot javítják.
Arra számítunk, hogy a karácsonyi édesség forgalom értéke nem fog elmaradni a tavalyitól, de a vásárolt mennyiségek csökkenhetnek. A karácsonyi időszak sláger terméke a szaloncukor. A legnépszerűbb továbbra is a zselés, és a legkeresettebek között vannak a marcipános, kókuszos, mogyorókrémes termékek. Sokan szereztek be szaloncukrot kézműves termelőktől ahol óriási az ízválaszték és nagy a kísérletező kedv. Például forralt boros, birsalmás, gyümölcskocsonyás, sós pisztáciás ízek gyarapítják a kínálatot. 2022 végén a szaloncukor bekerült a jelenleg 148 elemű Magyar Értéktárba, és kiemelkedő nemzeti értékké nyilvánították.